تاریخچه

آشنایی با مدیریت تربيت بدنی دانشگاه صنعتی شریف

 

همزمان با تأسيس دانشگاه و شروع فعاليت‌هاي آموزشي، مركز تربيت بدني تحت عنوان”شوراي‌عالي ورزش”  زير نظر مستقيم مقام رياست دانشگاه و با هدف بهره‌گيري بهينه از فضاها و امكانات ورزشي براي حفظ سلامتي و تندرستي و كمك به شادابي روح و جسم دانشجويان، فعاليت خود را آغاز كرد.

در ابتدا این مركز با دو گروه نيروهاي رسمي و تعدادي از كارشناسان مدعو شروع به ‌كار نمود. با استقبال دانشجويان از برنامه‌هاي ورزشي و تصويب اجباري شدن دو واحد ۱ و ۲ تربيت بدني در سال ۱۳۵۲، اين مركز موفق به جذب تعدادي نيروي عضو هيئت علمي و چند كارشناس آموزشي و اداري مجرب و كاردان شده و در زمره بنيان‌گذاران اجراي واحد تربيت بدني در دانشگاه‌هاي كشور محسوب گرديد.

با گسترش فعاليت‌هاي تربيت بدني درسال ۱۳۶۹، اداره تربيت بدني به “اداره كل تربيت بدني” تغيير وضعيت يافته و کليه فعاليت‌هاي ورزشي و فوق برنامه كه شامل برگزاري فعاليت‌هاي ورزشی و تفریحی روزانه، هفتگي و سالانه و مسابقات دانشكده‌اي و شركت در مسابقات بين دانشگاهي می گردید زیر نظر این اداره کل به انجام می رسید. در اين راستا، در طول سال های فعالیت این مدیریت، دانشجويان بسیاري درگير فعاليت‌هاي مختلف ورزشي شده و دانشگاه نیز صاحب امتيازاتی در خور و شايان توجه در سطح ورزش دانشجویی كشور گرديده ‌است.

لازم به ذكر است كه با گسترش فعاليت‌هاي ورزشي به حجم كاري اين مرکز افزوده شد به صورتي كه استقلال فعاليت‌هاي تربيت بدني به صورت “مديريت تربيت بدني” در سال ۱۳۷۲ از طرف رئيس دانشگاه اعلام گرديده و هم اکنون نیز به عنوان یکی از مدیریت های اصلی زیر نظر معاونت دانشجویی به کار خود ادامه می دهد.

همچنین در راستای ارتباط هرچه بهتر با مخاطبین و اطلاع رسانی سریع و کامل اخبار و رویدادهای ورزشی دانشگاه، پایگاه اینترنتی این مدیریت از سال ۱۳۸۹ و کانال تلگرام نیز از سال ۱۳۹۵ راه اندازی شده و در دسترس عموم قرار گرفت.

 

فعالیت‌های فوق برنامه ورزشی

در این مرکز فعالیت‌های فوق برنامه ورزشی در دو بخش دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی برگزار می‌گردد.

 

ورزش دانشجویان

  • بخش دانشجویی دختران: شامل ۱۵ رشته ورزشی آمادگی جسمانی، اسکیت، بدمینتون، بدنسازی، بسکتبال، پیلاتس، تنیس روی میز، سنگنوردی، شطرنج، شنا، فوتسال، کاراته، کوهنوردی، والیبال و یوگا و تعادل بدنی
  • بخش دانشجویی پسران: شامل ۱۵ رشته ورزشی آمادگی جسمانی، بدمینتون، بدنسازی، بسکتبال، تکواندو، تنیس روی میز، جودو، سنگنوردی، شطرنج، شنا، فوتسال، کاراته، کشتی، کوهنوردی و والیبال

ورزش کارکنان و اعضای هیئت علمی

  • بخش بانوان: شامل رشته‌های ورزشی ایروبیک، بدنسازی، پیلاتس، تنیس روی میز، شنا، والیبال و یوگا و تعادل بدنی
  • بخش آقایان: شامل رشته‌های ورزشی آمادگی جسمانی، بدنسازی، تنیس روی میز، شنا، فوتسال و والیبال

 

شایان ذکر است در تمامی بخش‌ها، تیم‌هایی که شرایط اعزام به مسابقات برون دانشگاهی را داشته باشند، به المپیادهای ورزشی دانشگاه‌ها و مسابقات قهرمانی منطقه ای و یا سراسری دانشجویان و یا مسابقات کارکنان دولت و کارکنان دانشگاه ها اعزام می‌شوند که در سال‌های گذشته، موفق به کسب مقام‌های قهرمانی نیز شده‌اند.

 

فعالیت‌های آموزشی

در بخش آموزشی نیز در هر نیمسال تحصیلی، بیش از ۶۰ واحد تربیت بدنی و ورزش ۱، در رشته‌های آمادگی جسمانی، بسکتبال، فوتسال، والیبال، بدمینتون، شنا و واحد تئوری سلامتی و فعالیت جسمانی (ویژه دانشجویان با محدودیت های پزشکی) برای دانشجویان (دختران و پسران) ارائه می‌شود.